Napoleonské dny ve Slavkově u Brna 2007Régiment de Grenadiers à pied de La Garde Impériale d´Austerlitz - Císařská Slavkovská Garda, Nadpis

La Garde Impériale d'Austerlitz, kdo jsme

Císařská garda 2016

 

Přidej se k nám!

 

Interní

Kdo jsme ?

Jednotka představuje četu francouzských pěších granátníků Staré gardy císaře Napoleona I. z období 1804-1805. (Napoleon měl postupem času tři gardy: Starou, Střední a Mladou Gardu.) Stávající stav je cca. 30 mužů a 3. ženy. Mimo obdobných sdružení historických vojenských jednotek v ČR, jednotka spolupracuje s přáteli z Německa a Belgie. Na společných akcích poté, tvoří odřad s účastí až 60 mužů. Všichni členové jednotky disponují předepsanou výzbrojí a výstrojí. Jednotka má k dispozici 6 dobových stanů pro organizaci dobového "bivaku" (vojenské ležení). Velení jednotky je prováděno ve francouzském jazyce a povelovou technikou prováděnou na základě dobových pramenů.

La Garde Imperiale d´Austerlitz (GIA) je historická vojenská skupina s dlouholetou tradicí a kontakty doma i v zahraničí, která se zabývá re-actmentem období napoleonských válek. Vystupujeme v uniformách granátníků Císařské Gardy Napoleona I. GIA je součástí nově vzniklé 2. francouzské brigády a organizačně propojena se Středoevropskou napoleonskou společností (Central European Napoleonic Society, CENS), která je odnoží Evropské napoleonské společnosti (European Napoleonic Society, ENS).

Co nabízíme ?

Pro opravdové nadšence a zájemce o vojenskou historii možnost účastnit se vzpomínkových akcí, rekonstrukcí bitev a výcvikových soustředění doma i v zahraničí. Historii poznáváme vlastním prožitkem v uniformě napoleonského vojáka na autentických místech válečných událostí z let 1792-1815.

Budete mít na vlastní možnost poznat to, co u televize, nebo v kině nepoznáte ani z nejlepšího filmu.. Poznáte pocity vojáků v pochodových kolonách nebo v rozvinutých liniích, kdy nevidíte konce řad kamarádů mizejících za horizontem po obou stranách. Poznáte pocity při vlastím útoku na nepřítele, nebo útok jeho – ať už pěších vojáků, nebo jízdy. Střídavě zažijete nečinnost, čekání, nebo překvapivě adrenalinové akce. (V armádách se vždy spěchá, aby se pak dvě hodiny čekalo.) V případě Císařské Staré Gardy se budete účastnit také slavnostních a ceremoniálních akcí.

Poznáte romantiku, pohodlí i nepohodlí dobových táborů, stravu nejen u nás, ale po celé Evropě. A obvykle poznáte spoustu nových známých a kamarádů ať už z vlastní, spojenecké nebo i "nepřátelské" jednotky...

Co je očekáváno ?

Aktivní účast na plánovaných a předem ohlášených akcích GIA (CENS, ENS), smysl pro kamarádství, kolektiv, povinnost a disciplínu – přece jenom jsme vojenská jednotka, byť historická. Aktivní účast je samozřejmě u každého dána časovými možnostmi, omezeními a pracovním vytížením v občanském životě. Smysl pro kamarádství, kolektiv, povinnost a disciplínu se očekává na akcích, na které se člen GIA dobrovolně přihlásí.

Co neskrýváme ?

Zapojení se do činnosti GIA není možné bez patřičné výstroje a výzbroje. Samozřejmě, tato stojí peníze. Pro rekruta je zásadní uniforma, další výstroj a výzbroj je možné pořizovat postupně, aby počáteční investice nebyla příliš vysoká. Materiály a výrobní postupy, které používáme jak při šití uniformy tak při zhotovování ostatních součástí, zaručují jejich mnohaletou životnost. Vše lze rozvrhnout v čase tak, aby finanční zátěž nebyla pro nováčka odrazující. Stačí však jednou stanout v uniformě po boku kamarádů, aby granátník poznal, že pouze tam je jeho místo, že i takový život - plný romantiky a návratů do historie - lze žít!

Hledáme proto seriózní zájemce, kterým nejde jen o občasné rozptýlení, ale o koníčka takřka na celý život. Není však podmínkou zanechat jiných dosavadních zájmových aktivit, byť uvítáme, když napoleonika bude na prvním místě!

GIA - La Garde Impériale d´ Austerlitz - Císařská Slavkovská Garda